Brwi permanentne podczas gojenia

Zmiany kolorystyczne zachodzące podczas gojenia i pielęgnacji brwi po zabiegu makijażu permanentnego

Makijaż permanentny brwi jest procesem podzielonym na dwa etapy, który trwa w sumie ok. 2 miesięcy i składa się zazwyczaj z dwóch zabiegów oraz okresów gojenia pomiędzy nimi. Podczas tego procesu w kolejnych dniach makijaż permanentny zmienia swój wygląd, a zaaplikowany w skórę pigment „pracuje” i przeobraża się kolorystycznie. Przechodzi kilka faz gojenia, by finalnie osiągnąć indywidualny docelowy kolor.

Fazy gojenia makijażu permanentnego brwi

Na pierwszej wizycie w trakcie i po wykonanym zabiegu

Zdjęcie wykonane przed zabiegiem

  • Dzień 1

    W trakcie zabiegu kolor ma zazwyczaj brązowy odcień i nie różni się on zbytnio od koloru ze wzornika.

    Zaraz po wykonaniu zabiegu kolor jest ciemniejszy ok. od 20 do 50 % niż kolor jaki docelowo pozostanie po wygojeniu i może mieć nadal odcień brązu.

  • Dzień ok. 2-6

    W takcie gojenia między 2- 6 dniem po zabiegu pielęgnujemy brwi – zasadniczo smarujemy i przemywamy przegotowaną wodą. Sposób pielęgnacji dla każdej klientki będzie się nieco różnił w związku z różnicami w budowie skóry. Indywidualne zalecenia po zabiegowe klientka otrzymuje w gabinecie.

    Miedzy 2 a 6 dniem początkowo kolor może stać się przejściowo ciemniejszy i jest to normalne.Brwi w tym okresie przejściowo mogą wyglądać mniej ciekawie.

    Z czasem pigment zaczyna się wyłuszczać i jest go coraz mniej, a z upływem dni kolor jaśnieje i ochładza się , aby ostatecznie przyjąć szaro – brązowy chłodny odcień i dopasować się do naturalnych włosków brwiowych.

    Pigment w przypadku każdej skóry nabiera innego odcienia w zależności od chemiczno – fizycznych właściwości skóry. W przypadku skóry naczynkowej lub z dużą ilością osocza czasami trzeba użyć ciemniejszego barwnika, gdyż pigment słabo się przyjmuje. W niektórych przypadkach mogą powstać małe „strupki”, ale nie jest to zasadą.

    Podczas pielęgnacji pozabiegowej pigment wyłuszcza się w ilości około 10-50%, dlatego makijaż permanentny finalnie jest zawsze trochę jaśniejszy. Podczas przemywania brwi pigment zostaje na płatku kosmetycznym, a podczas smarowania maścią resztki pozostają na patyczku. Czasem w nocy „sypie się” na poduszkę. Wszystkie opisane sytuacje są zupełnie normalne. Tak przebiega gojenie.

    Zdjęcie wykonane bezpośrednio po pierwszym zabiegu

  • Dzień ok. 6-10

    Pod koniec gojenia skóra w okolicy brwi, gdzie został wykonany makijaż permanentny jest już prawie gładka, może się nieco się łuszczyć, szczególnie przy suchej cerze i przesuszeniu z powodu alkoholu zawartego w pigmencie. Należy wtedy brwi natłuszczać dbając o aseptyczność maści i patyczka do aplikacji maści.

    Kolor ciągle „pracuje” w skórze i zmienia się, aby po ok 2 tygodniach ustabilizować się i nabrać docelowego odcienia i natężenia.

    Po zagojeniu mogą pojawić się braki w niektórych miejscach makijażu permanentnego. Oznacza to ,że pigment nie przyjął się wszędzie równo lub w tych miejscach odpadły strupki razem z pigmentem. Trzeba będzie uzupełnić te miejsca podczas wizyty kontrolno – uzupełniającej. Jest to w zupełności normalne ponieważ skóra nierównomiernie absorbuje pigment. Dlatego tak ważna jest dwuetapowość w makijażu permanentnym.

    Wizyta kontrolno – uzupełniająca jest również dobrym momentem, aby ewentualnie przyciemnić brwi, jeśli okazałoby się że makijaż po wygojeniu za bardzo wyjaśniał.

    Na drugiej wizycie po ok 30-45 dniach bezpośrednio po zabiegu kontrolno-uzupełniającym

    • Dzień ok. 30-45

      Po zabiegu zasadniczym po ok. 30-45 dni brwi powinny być już zagojone. Mniej więcej w tym czasie W tym okresie powinna odbyć się druga wizyta i zabieg kontrolno – uzupełniający.

      Jest to też dobry moment, aby ewentualnie przyciemnić brwi, jeśli okazałoby się że makijaż po wygojeniu za bardzo wyjaśniał.

      Podczas tego spotkania oglądam brwi klientki i oceniam jakie ewentualne korekty należy wprowadzić, aby osiągnąć ostateczny efekt i w ten sposób proces wykonania makijażu permanentnego uznać za zakończony.

      W rzadkich przypadkach przy skórze nietypowej z problemem absorpcji pigmentu może zaistnieć potrzeba wykonania drugiego zabiegu uzupełniającego.

      Po wizycie kontrolno-uzupełniającej wszystkie etapy gojenia przebiegają tak samo jak po zbiegu zasadniczym aż do wygojenia.

      Poniżej zdjęcia makijażu permanentnego brwi na różnych etapach procesu wykonawczego.

    Makijaż permanentny po zagojeniu. Zdjęcie wykonane ok 30 dni po pierwszym zabiegu ,przed zabiegiem uzupełniającym. Na zdjęciu widać braki w pigmencie , które zostaną uzupełnione

    Zdjęcie wykonane bezpośrednio po wizycie kontrolno- uzupełniającej. Braki zostały uzupełnione. Kolor wygląda na ciemniejszy , ale po ponownym wygojeniu będzie taki jak przed uzupełnieniem

    Po całkowitym wygojeniu makijażu permanentnego i przez następne 1-2 lat

    Ochrona makijażu permanentnego w celu zachowania jak najdłużej uzyskanego efektu

    Jeśli makijaż permanentny ma służyć jak najdłużej w swej pierwotnej formie należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Nie zalecam smarowania brwi kremami z filtrem UV. Zamiast tego proponuję bardziej naturalne metody jak osłanianie brwi daszkiem, kapeluszem lub dużymi okularami przeciwsłonecznymi. Pigment pod wpływem zbyt intensywnego nasłonecznienia promieniami UV może zmieniać kolor i szybciej wyjaśnieć. Stąd odpowiednia ochrona może przedłużyć trwałość makijażu.

    Podczas kąpieli morskich lub w basenie warto natłuszczać brwi mocno tłustym kremem na składnikach naturalnych , chroniąc je w ten sposób przed solą morską i chlorem.

    Nie należy przemywać makijażu tonikami czy specyfikami aptecznymi z substancjami chemicznymi, gdyż zawarta w nich substancje może spowodować zmianę koloru.

Kontakt

Poznań, Koziegłowy, Kicin, Czerwonak
509 120 220
Zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 21:00