Pigmenty używane przeze mnie do mikropigmentacji podczas wykonywania makijażu permanentnego są pochodzenia organicznego i nieorganicznego . Pigmenty te dopuszczone są do użytku w UE i są przeznaczone do bezpiecznego stosowania w makijażu permanentnym . Spełniają one europejskie normy i wymagania Rezolucji UE ResAp (2008)1.
Zgodnie z oświadczeniem producentów wszystkie barwniki Lipigments i Doreme są badane w oparciu o wytyczne tych rezolucji , dzięki czemu gwarantują oni wysoki poziom bezpieczeństwa i minimalne ryzyko dla zdrowia.
Stosuję je bez problemów od lat, co potwierdza ich wysoką jakość deklarowaną przez producentów. Pigmenty w makijażu permanentnym są aplikowane w warstwę skóry zwaną kolczystą i wchodzą z nią w reakcję, dlatego powinny mieć wysoki poziom bezpieczeństwa.
Pigmenty jak i znieczulenie stosowane przeze mnie mają w składzie alkohol, co w połączeniu z wysoką higieną i aseptyką w moim gabinecie, sprawia, że zabieg realizowany jest w sterylnych warunkach.
Marki dostępnych pigmentów
W moim gabinecie stosuję pigmenty do makijażu permanentnego najwyższej jakości ,takich marek jak:
- Doreme
- LiPigments
- Li Pigments Micro-Edge
Pigmenty stosowane przeze mnie w gabinecie występują w szerokiej gamie kolorystycznej
Wykorzystuję paletę podstawową składającą się z 5 poziomów natężenia koloru:
- Bardzo jasny brąz,
- Jasny brąz,
- Średni brąz,
- Ciemny brąz,
- Bardzo ciemny brąz.
Każdy z tych poziomów kolorystycznych ma jeszcze kilka odcieni czy tonów. Różnice między nimi są bardzo subtelne lecz w makijażu permanentnym stanowią one bazę wiedzy o kolorach. Jest wiele czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego pigmentu dla konkretnej osoby, między innymi kolor skóry, włosów, naturalnych włosków brwiowych, właściwości fizyczno-chemicznej skóry.
Paleta z przykładowymi kolorami pigmentów używanych przeze mnie w makijażu permanentnym
Prawidłowy dobór koloru wymaga dużej wiedzy i doświadczenia w branży PMU. Zazwyczaj klientka określa poziom natężenia koloru, a ja decyduję o wyborze konkretnego pigmentu w oparciu o swoje doświadczenie.
Pigmenty po aplikacji w skórę zgodnie z nazwą producenta początkowo mają odcień brązowy np. Navayo brown czy Milano brown. Następnie w wyniku reakcji ze skórą kolory ochładzają się i przyjmują różne odcienie szarości, grafitu, szarego brązu czy szarego beżu . Dzięki temu przypominają takie odcienie w jakich występują naturalne włoski brwiowe.
Barwa pigmentu dobierana do każdej osoby indywidualnie
Dobierając pigment dla konkretnej osoby na wstępie proponuję użycie koloru możliwie najjaśniejszego, który w razie potrzeby daje możliwość zmiany na ciemniejszy w trakcie zabiegu lub na zbiegu uzupełniającym. Takie postępowanie umożliwia to, że makijaż permanentny nie będzie przerysowany i zbyt ciemny oraz nie będzie najbardziej widocznym elementem twarzy. Jego przeznaczeniem jest bowiem podkreślenie rysów twarzy i wkomponowanie się w pozostałe jej elementy tak , aby uzyskać efekt jak najbardziej naturalny.
Pigmenty mają za zadanie dostosować się do urody klientki, dlatego muszą być bardzo precyzyjnie dobrane. Konkretny pigment przybiera charakterystyczną barwę i odcień w zależności od właściwości fizyczno-chemicznej skóry danej osoby.
Podczas swojej praktyki z założenia stosuję kolory o zimnych odcieniach, które w razie potrzeby można ocieplić . Chłodne kolory zawierają niewielkie ilości czerwieni, która bywa niechcianym kolorem , gdy brwi w wyniku upływu czasu bledną. Stąd dobrym wyborem i praktyką jest używanie zimnych brązów, które finalnie ochładzają się jeszcze bardziej. Zmiana koloru na chłodniejszy następuje zazwyczaj podczas gojenia, ale zdarza się nie rzadko ,że wychłodzenie koloru następuje już podczas zabiegu.
Zmiany kolorystyczne zachodzące podczas gojenia brwi po zabiegu
Makijaż permanentny jest procesem podzielonym na dwa etapy, który trwa w sumie ok. 2 miesięcy i składa się zazwyczaj z dwóch zabiegów oraz okresów gojenia pomiędzy nimi. Podczas tego procesu w kolejnych dniach makijaż permanentny zmienia swój wygląd, a zaaplikowany w skórę pigment „pracuje” i przeobraża się kolorystycznie. Przechodzi kilka faz gojenia, by finalnie osiągnąć indywidualny docelowy kolor.
Szerzej na temat faz gojenia i przemian kolorystycznych zaaplikowanego do skóry pigmentu można przeczytać w zakładce „Makijaż permanentny brwi podczas gojenia„
Przykładowe kolory uzyskane na brwiach klientek podczas wykonywania przeze mnie zabiegu makijażu permanentnego techniką microblading przy zastosowaniu pimentów Doreme i LiPigments
Zdjęcia wykonane są przeze mnie zaraz po zabiegu